Home icon Start»Line Up»Jakub Rene Kosik
PDF Drukuj Email

JAKUB RENE KOSIK


JRK

 

www.jrk.pl

 

DJ, producent, a przede wszystkim wykonawca live act.

Na polskiej scenie muzyki elektronicznej aktywny od 1997 roku, jego pierwsze produkcje ujrzały światło dzienne w 1991 roku. W światku klubowym znany głównie poza granicami Polski - ma rzeszę wiernych fanów w takich krajach jak Japonia, USA, Niemcy, Belgia ,Holandia , Szwajcaria , Brazylia, Portugalia, Czechy, Kanada, Wielka Brytania, czy też Rosja. Jako DJ oraz live act występuje w klubach całej Polski i poza jej granicami. Grał na głównych scenach takich festiwali, jak Creamfields, Water Festival, Labyrinth of Sounds , rumuńskim Delahoya Festival , Audioriver , setkach mniejszych imprezach plenerowych, ale również i na dużych eventa'ch halowych, jak np. Mayday.Jego muzyka, to przedewszystkim eklektyzm - połączenie takich gatunków, jak progressive house, minimal, techno, down- tempo, chill-out, ambient, czy tech-house. Współpracował scenicznie m.in. z takimi artystami, jak Deep Dish, Paul Van Dyk, Bob Sinclar, Sven Vath , Valentino Kanzyani , Alter Ego , Blank & Jones , Gabriel & Dresden, Felix Krocher, Lady Waks, Richie Hawtin aka Plastikman, Roni Size, czy Ian Pooley. Po jego utwory sięgają artyści pokroju Milk & Sugar, Mousse T., Loco Dice, Tomcraft, Joy Kitikonti, Corvin Dalek, Laurent Garnier, DJ Preach, Terry Lee Brown Jr., Eddie Amador, Armin Van Buuren, M.A.N.D.Y., Electric Indigo i wielu, wielu innych.

Jest producentem w projektach Lincoln Six Echo, Magic Between Us, Jordan 2 Delta, Terror Smith, Fenice, Aqua Alta, Venice Blow, JRK, Inspector Gadget oraz pod sekretnymi aliasami. Jako właściciel wytwórni Traquency Records prezentuje swoje brzmienia całemu światu, niejednokrotnie plasując się na pierwszych miejscach list bestsellerów. W 2008 roku znalazł sięna liście TOP 9 polskich producentów i DJ-ów DJ Magazine, został również nominowany "głową roku" w kategorii "techno" DJ Magazine Awards 2008. Rok 2009 to szóste miejsce w plebiscycie DJ Magazine Awards. Jako jeden z nielicznych na świecie podczas gry live nie używa komputera.W latach 2012-2013 prowadził cykl audycji „Kosik Kosi” w radiu RMF Club.

Bogata dyskografia - ponad 100 wydanych singli, 5 albumów (a szósty „w drodze”)

Dyskografia Jakuba to ponad 100 singli, w tym wiele pozycji winylowych, pięć albumów oraz dziesiątki kompilacji wydawanych na całym świecie, w tym m.in. w takich wytwórniach, jak Universal, czy Sony Music. Jest również autorem bardzo wielu remiksów, w tym m.in. hollywoodzkiego duetu Divisible, czy polskiej piosenkarki Natalii Kukulskiej. Przez cały okres istnienia polskiej edycji DJ Magazine uczył początkujących producentów, jak tworzyć własne utwory. Aktualnie wspiera początkujących, jak i średnio-zaawansowanych producentów prowadząc wykłady w stacjonarnej szkole kursaudio.pl. Udźwiękowił dziesiątki gier, programów i filmów niezależnych. Współpracuje z wykonawcami pop przy programowaniu koncertów. W latach 2010-2011 był odpowiedzialny za oprawę muzyczną w wybranych sklepach odzieżowych marki „Reporter”.

25 września 2013 roku ukazał się jego piąty album „Secret Life”, w którym Kosik ponownie pokazał się od swojej progresywnej strony. Na początku 2014 roku pojawi się natomiast efekt kilkuletniej pracy oraz wspólnej kolaboracji z jedną z najbardziej znanych polskich wokalistek. Będzie to album o międzynarodowym zasięgu wspierany dystrybucją „major”. Muzycznie poznamy w nim Jakuba od strony delikatnej, ambientowej elektroniki flirtującej z głębokimi, pełnymi emocji dźwiękami , w towarzystwie przeszywającego zmysłowością wokalu oraz orkiestry symfonicznej.

Polski numer 1na listach bestsellerów.

Jego album „2009 - 2012 Retrospective Album” dotarł do 2. miejsca w rankingu muzyki tanecznej Top 10 iTunes oraz 27. miejsca Top 100 iTunes Albums w Polsce, obok takich nazwisk jak Adele. Produkcje singlowe Jakuba wielokrotnie plasowały się na pierwszych miejscach list bestsellerów w cyfrowych sklepach muzycznych (m.in. Juno Records/ Wielka Brytania).

Ceniony remikser wśród każdego gatunku.

JRK znany jest z tego, że każdy jego remiks to zupełnie nowy utwór, który jednak zawiera w sobie "ducha" oryginalnej produkcji. Dzięki temu otrzymuje on wiele propozycji stworzenia remiksów, a efekty jego pracy niejednokrotnie w dużym stopniu wspierają promocję oryginalnych utworów. Tak było w przypadku utworu "Tree" polskiej producentki Camoufia (remiks Jakuba jako Magic Between Us został dostrzeżony m.in. przez Beatport i umieszczony w TOP 10 Must Hear Tracks), czy "Shelter" kultowej formacji The XX - zremiksowany przez Kosika trafił na klubowe parkiety.

Ciekawostki.

Jakub Rene Kosik organizował cykl imprez „I Have My Own Space” we Wrocławiu, z których cały przychód przeznaczony był dla pomocy Domu Małego Dziecka nr 1 we Wrocławiu. To w trakcie tych imprez bił rekordy grania live-act’ów (8,5h) bez jakiejkolwiek przerwy oraz bez użycia komputera, gramofonów, czy odtwarzaczy CD.

Prawa zwierząt.

Kosik walczy o prawa zwierząt, również muzycznie: w 2012 roku w ramach wsparcia kampanii „Jeszcze żywy karp” klubu Gaja wydał specjalny, limitowany album. Jego live act to prawdziwy koncert .Live act’y tworzone przez Jakuba to prawdziwe koncerty. Od lat trzyma się zasady, aby w przypadku gry na żywo nie wprowadzać na scenę komputera. Jest dzięki temu jednym z niewielu na świecie, którzy podczas gry live używajątylko i wyłącznie instrumentarium (samplery, sekwencery, itp.). Jednym z podstawowych plusów t a k i e g o r o z w i ąz a n i a j e s t świadomość odbiorców, że praktycznie każdy dźwięk, który słyszą, powstaje na żywo. Takie rozwiązanie sprawia też, że każdy live act Jakuba jest unikatowy i nie ma możliwości, by go powtórzyć np. na kolejnym koncercie.

Media oraz wypowiedzi eksperckie.

O d w i e l u l a t J a k u b zapraszany jest do wszelkiego rodzaju dyskusji o elektronicznej m u z y c e t a n e c z n e j , w t y m z w i ąz a n y c h z a s p e k t a m i prawnymi - DJ Magazine, Polsat News, ftb.pl, Top DJ, klubowa.pl, itp. Kilkukrotnie był również jurorem na Mistrzostwach Polski DJ-ów. Na przełomie 2011/2012 roku Kosik udzielił wywiadu wydawnictwu „Wizz Magazine”, który pojawił się w grudniowo - styczniowym wydaniu tego dwumiesięcznika. Jest to o tyle warte odnotowania , że dwustronicowe tzw. „feature” trafiło do rąk prawie dwóch milionów (1,800,000) czytelników, którymi głównie są osoby podróżujące liniami lotniczymi Wizz Air.Na rynku dostępne jest również kilka anglojęzycznych książek, w których znajduje się biografia Jakuba, a na dwóch jego nazwisko znajduje się w tytule książki (np. Polish Artists).
 
Share to Facebook Share to Twitter Share to Linkedin Share to Delicious Share to Google